USG 3D/4D Ciąży

Płeć płodu można określić orientacyjnie od  12-13 tygodnia ciąży. W 100% od 16 tygodnia ciąży. Największą szansę uzyskania ładnego filmu 4D na pamiątkę ma badanie wykonane pomiędzy 22 a 30 tygodniem ciąży. W cenie badania nagranie przebiegu badania oraz zdjęcia na USB.

USG 3D i 4D ultranowoczesne badanie ciąży

Badania USG 3D i 4D w ciąży są bardzo szczegółowymi badaniami w kierunku wad płodu. Nasz aparat SAMSUNG HERA W9 jest aparatem niezwykle wysokiej jakości i standardu stworzonym właśnie do tego celu.

HERA (Hyper-aperture and Enhanced Reconstruction Architecture) to najnowszy aparat ultrasonograficzny firmy Samsung umożliwia doskonałą jakość obrazu.

Hera W9 to nowy, wysokiej jakości aparat USG przeznaczony do badania kobiet.    Dzięki zastosowaniu innowacyjnego rozwiązania Crystal Architecture™ oraz najlepszych technologii przetwarzania obrazu system pozwala uzyskać realistyczne obrazy o wysokiej rozdzielczości zapewniające wyjątkową dokładność.

Najważniejszym celem naszego postępowania jest jak najwcześniejsze wykrycie wad płodu. Daje to możliwość adekwatnej interwencji lekarskiej w czasie ciąży lub bezpośrednio po porodzie. Zaspakaja ciekawość rodziców co do stanu i rozwoju ich dziecka.

Badanie USG 4D to USG trójwymiarowe w czasie rzeczywistym. Obrazowanie w czasie rzeczywistym pozwala oglądać nie tylko przekroje i powierzchnię ciała dziecka: rączki, nóżki, twarz czy płeć a także jego zachowanie np. uśmiech, ziewanie.

Dla Państwa wygody posiadamy dodatkowy, duży monitor pozwalający na obserwację badania równolegle z lekarzem tłumaczącym na bieżąco jego przebieg. Teraz są Państwo uczestnikami, a nie biernymi obserwatorami tego wyjątkowego zdarzenia.

Obecność ciąży możemy wykryć w badaniu USG 4D od ok 32-35 dnia licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki u kobiety miesiączkującej regularnie co 28 dni. W innym przypadku, w zależności od długości cyklu, wcześniej lub później. W tym okresie uwidoczniamy obecność jedynie pęcherza ciążowego. Zarodek jest jeszcze na tyle mały, że nie jesteśmy w stanie go zobrazować. W badaniu możemy potwierdzić obecność ciąży, nawet gdy nie można jeszcze uwidocznić zarodka.

Zalecane terminy badań USG 3D w ciąży

I badanie

zaleca się wykonywać około 6 tygodnia, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. W tym terminie jesteśmy w stanie uwidocznić zarodek oraz bicie serca.

II badanie

zwane potocznie badaniem genetycznym, wykonujemy w 11-13 tygodniu ciąży. Głównym jego celem jest wykrycie obecności wad genetycznych płodu i niegenetycznych wad wrodzonych możliwych do wizualizacji w tym okresie. Badamy przezierność karkową (grubość tkanki podskórnej okolicy karku), obecność kości nosowej, serce płodu, przepływy w przewodzie żylnym, nerki, mózg, kończyny. Dzięki wysokiej jakości aparatu SAMSUNG HERA W9 możemy wykryć więcej zmian, niż w badaniu aparatem standardowym. Wykonywanie tego badania zalecane jest w 11-13 tygodniu ciąży. Terminem  optymalnym jest 12-13 tydzień.                                                     

III badanie 

wykonujemy w 18-20 tygodniu ciąży. Celem badania jest wykrycie wad wrodzonych płodu m.in. serca, ośrodkowego układu nerwowego, twarzoczaszki, nerek i pęcherza moczowego, jamy i ściany jamy brzusznej, kręgosłupa oraz kości kończyn. U kobiet otyłych zalecam badanie około 22 tygodnia ciąży  gdyż lepiej widać płód i wiarygodniejsza jest jego ocena. 

IV badanie

około 30-31 tygodnia możemy ocenić postęp rozwoju i dobrostan płodu.

V badanie

w 37-38 tygodniu oceniamy wielkość, położenie i stan płodu, ilość płynu owodniowego oraz stopień dojrzałości łożyska.

Zobacz również: badania prenatalne usg 3D.