USG 3D/4D Ciąży


USG 3D i 4D ultranowoczesne badanie ciąży

Badania USG 3D – 4D w ciąży są bardzo szczegółowymi badaniami w kierunku wad płodu. Aparaty USG najnowszej generacji takie jak SAMSUNG UGEO WS80A są aparatami niezwykle wysokiej jakości i standardu stworzonymi właśnie do tego celu.

Najważniejszym celem naszego postępowania jest jak najwcześniejsze wykrycie wad płodu dające możliwość adekwatnej interwencji lekarskiej w czasie ciąży, lub bezpośrednio po porodzie, oraz oczywiście zaspokojenie ciekawości rodziców co do stanu i rozwoju ich dziecka.

Czym jest badanie USG 4D? – to USG trójwymiarowe w czasie rzeczywistym. Obrazowanie w czasie rzeczywistym pozwala oglądać nie tylko przekroje, ale również powierzchnię ciała dziecka: rączki, nóżki, twarz czy płeć.

Nasz nowy aparat SAMSUNG UGEO WS80A posiada funkcję FRV (Advanced Feto Realistic View – niektórzy nazywają to USG 5D) pozwalającą na tak piękne uwidocznienie płodu , że oglądanie badania USG nigdy jeszcze nie było tak ekscytujące.

Dla Państwa wygody posiadamy dodatkowy, duży monitor pozwalający na obserwację badania równolegle z lekarzem tłumaczącym na bieżąco jego przebieg. Teraz są Państwo uczestnikami, a nie biernymi obserwatorami tego wyjątkowego zdarzenia.

Obecność ciąży możemy wykryć w badaniu USG 3D od ok 32-35 dnia licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki u kobiety miesiączkującej regularnie co 28 dni. W innym przypadku , w zależności od długości cyklu, wcześniej lub później. W tym okresie uwidoczniamy obecność pęcherza ciążowego. Zarodek jest jeszcze na tyle mały, iż nie jesteśmy w stanie go zobrazować. W badaniu możemy potwierdzić obecność ciąży, nawet gdy nie można jeszcze uwidocznić zarodka.

Zalecane terminy badań USG 3D w ciąży

I badanie

USG zaleca się wykonywać około 6 tygodnia licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. W tym terminie jesteśmy w stanie uwidocznić zarodek oraz jego tętno.

II badanie

USG, zwane potocznie badaniem genetycznym ,wykonujemy około 12-13 tygodnia ciąży. Głównym jego celem jest wykrycie obecności wad genetycznych płodu i niegenetycznych wad wrodzonych możliwych do wizualizacji w tym okresie . Badamy przezierność karkową(grubość tkanki podskórnej okolicy karku, która często jest pogrubiała w różnych wadach płodu) , obecność kości nosowej, serce płodu, przepływy w przewodzie żylnym, nerki, mózg, rączki i nóżki itd. Dzięki wysokiej jakości naszego aparatu SAMSUNG UGEO WS80A możemy wykryć więcej zmian, niż w badaniu aparatem standardowym. Wykonywanie tego badania zalecane jest w 11-13 tygodniu ciąży, jednak według mego doświadczenia najlepszym terminem jest 12-13 tydzień.

III badanie

USG w 20-24 tygodniu ciąży. Celem badania jest wykrycie wad wrodzonych płodu w zakresie m.in. serca , ośrodkowego układu nerwowego, twarzoczaszki, nerek i pęcherza moczowego, jamy i ściany jamy brzusznej, kręgosłupa oraz kości kończyn. U kobiet otyłych lepiej wykonywać badanie około 24 tygodnia ciąży z uwagi na to, iż w tym okresie płód jest większy i jego ocena jest bardziej wiarygodna.

IV badanie

USG około 30-31 tygodnia ma na celu wykrycie wad ujawniających się dopiero w III trymestrze ciąży.

V badanie

USG ok 38 tygodnia – ma na celu ocenę wielkości, położenia i stanu płodu, ilości płynu owodniowego oraz stopnia dojrzałości łożyska.

  • Płeć płodu można określić od 14, a niekiedy już w 12-13 tygodniu ciąży.
  • Pacjentka otrzymuje opis badania w formie papierowej oraz gratis płytę DVD z przebiegiem badania.

Zobacz również: badania prenatalne usg 3D.