Badania Prenatalne

Informacje o nieinwazyjnych badaniach prenatalnych płodu w kierunku wad genetycznych, zwłaszcza Zespołu Downa.

Certyfikat FMF (Fetal Medicine Foundation)

Międzynarodowy Certyfikat wydawany przez fundację Profesora Kyprosa Nicolaidesa z Londynu jest uznanym standardem w diagnostyce wad genetyczych płodu. Metoda ta jest skutecznym narzędziem zwiększającym wykrywalność zaburzeń chromosomalnych.

Test PAPP-A

Jest badaniem nieinwazyjnym, określającym stopień ryzyka wystąpienia u płodu genetycznych wad wrodzonych. Składa się z badania biochemicznego z krwi ciężarnej oraz badania USG. Wykonuje się je od 11 do końca 13 tygodnia ciąży (najlepiej w 12-13 tygodniu).

  • Badanie biochemiczne – oznaczenie biochemicznych markerów wad płodu określanych we krwi żylnej kobiety ciężarnej: białka ciążowego A (PAPP-A) i wolnej podjednostki βhCG.
  • Badanie USG -zwane potocznie badaniem genetycznym ,wykonujemy około 12-13 tygodnia ciąży. Głównym jego celem jest wykrycie obecności wad genetycznych płodu i niegenetycznych wad wrodzonych możliwych do wizualizacji w tym okresie . Badamy przezierność karkową(grubość tkanki podskórnej okolicy karku, która często jest pogrubiała w różnych wadach płodu) , obecność kości nosowej, serce płodu, przepływy w przewodzie żylnym, nerki, mózg ,rączki i nóżki itd. Dzięki wysokiej jakości naszego aparatu SAMSUNG HERA W9 możemy wykryć więcej zmian niż w badaniu aparatem standardowym . Wykonywanie tego badania zalecane jest w 11-13 tygodniu ciąży. Najlepszym terminem jest 12-13 tydzień. Prawdopodobieństwo ryzyka wystąpienia wad genetycznych ocenia się w specjalnym programie komputerowym FMF.

Jaką pewność daje nam test PAPP-A?
Test PAPP-A z oceną przezierności karkowej jest najczulszym spośród badań nieinwazyjnych. Według danych naukowych czułość testu PAPP-A w zakresie wykrywania zespołu Downa wynosi ok. 95%, podczas gdy czułość samego badania USG wynosi ok. 80%.

 

Nowoczesne i najlepsze badania nieinwazyjne np. SANCO przeprowadzane głównie w kierunku wad genetycznych tzw. Trisomii 21,18 i 13 polegają na badaniu wolnych fragmentów DNA płodu w krwi ciężarnej od 10 tyg. ciąży. Odznaczają się czułością sięgającą 98-99% .

Cena badania testu SANCO 1900 zł. Wynik w ciągu 5-u dni roboczych.

Skuteczność badań prenatalnych w wykrywaniu zmian chromosomalnych T 21,18,13 jest następująca:

  • Badanie USG ok 90% – badanie to wykrywa nie tylko wady genetyczne ale i anatomiczne.
  • Test PAPP-A ok 95%.
  • Badanie DNA płodu w krwi matki ok. 98-99%.

Idealnie byłoby wykonać badanie USG i test SANCO w 12 tyg ciąży.

badania prenatalne test pappa potrójny